30 października 2012

Masło czosnkowe, bagietka czosnkowa

Masło czosnkowe, bagietki czosnkoweMasło czosnkowe można użyć do smarowania pieczywa, do grzanek, do de volaille'a, czy innych roladek mięsnych. Do jajecznicy pod koniec smażenia tak naprawdę wszędzie gdzie używamy tłuszczu można go zastąpić takim masełkiem. Ja podałam je z bagietką, robiąc coś co często kusi mnie w marketach - bagietkę czosnkową.

28 października 2012

Tymiankowe pulpety w sosie grzybowym

tymiankowe pulpety z sosem grzybowymFajnie czułam się pisząc o zupie pomidorowej z lanymi kluskami, bo gotuję ją od dawna i ma ona swoją historię w mojej kuchni. Wiele dań jej nie ma w związku z czym często pozostaje mi suchy opis. Co mogę powiedzieć o pulpetach? Po prostu zrobiłam je dla mojego męża. Na początku naszej wspólnej przygody kiedy pytałam go o opinie był dość powściągliwy w słowach ale powoli staje się krytykiem kulinarnym. Więc pulpety były pyszne, ale miały trochę za dużo tymianku. Jestem pewna, że lepsze byłyby ze świeżym więc jeśli masz taką możliwość to się nie wahaj, ale ostrożnie bo dobrze doprawić to ani za dużo, ani za mało. Nie mając bułki tartej, a nie chcąc używać mąki pszennej przyszła mi do głowy zdrowa modyfikacja. Zmieliłam w młynku do kawy płatki owsiane i ich użyłam do zagęszczenia masy. To będzie wersja zdrowsza, ale jeśli nie masz/nie chcesz tego robić możesz użyć bułki tartej. Tymiankowe pulpety w sosie grzybowym z podgrzybków uważam za udane:)
A ponieważ sos grzybowy nie jest zarezerwowany wyłącznie dla pulpetów tutaj znajduje się osobno przepis.

Sos grzybowy

sos grzybowySos grzybowy przygotowany ze świeżych podgrzybków dobrze pasuje do kaszy gryczanej czy jęczmiennej, jak również do klusek śląskich, pyz, ziemniaków, i mięs. Ja podałam go z tymiankowymi pulpetami.

27 października 2012

Pyszna, gęsta zupa pomidorowa z lanymi kluskami

zupa pomidorowa z lanymi kluskamiDla mnie idealna zupa, to zupa gęsta, o intensywnym smaku, z dużą ilością składników. Pożywna i sycąca. Swojego czasu zupa pomidorowa była jednym z moich hitów. Używałam do niej przecieru pomidorowego (tutaj dowiesz się jak zrobić przecier pomidorowy), który dostawałam od dziadka. Przecieru miałam pod dostatkiem więc zupę robiłam naprawdę często. Jak pisałam w notce na temat przecieru, niemal z zamkniętymi oczami mogłam robić moją ulubioną zupę pomidorową, kwaśną i gęstą o intensywnym smaku. Wydaje mi się, że nauczyłam się robić ją kiedy byłam jeszcze mała. Moja babcia robiła ją z lanymi kluskami, a teraz ja bez klusek nie wyobrażam sobie tej zupy. Nie z ryżem, nie z makaronem.. Zupa pomidorowa z lanymi kluskami to chyba moja ulubiona. I nie tylko moja:) Nawet Gosia, która nie przepada za zupą pomidorową polubiła ją tak bardzo, że często kiedy się widziałyśmy prosiła żebym ją robiła. Kiedyś byłyśmy razem we Włoszech u znajomych, w ramach odwdzięczenia za gościnę chciałyśmy ugotować im coś dobrego (zgadnijcie co zaproponowała Gosia?). Po tym jak wcześniej odpowiednio zareklamowała im tą zupę, stali nade mną i obserwowali każdy mój ruch (był mały tłok bo głów nad garnkiem stało z 5 a w sąsiednim pokoju jeszcze kilka słuchało na bieżąco relacji). Kulminacyjny moment nadszedł podczas robienia klusek. Wymieszałam składniki na ciasto i ku ich wielkiemu zdziwieniu zaczęłam wlewać płynne ciasto prosto do zupy. Wszyscy zamarli. Kiedy wypłynęła pierwsza kluska.. Trudno opisać te emocje. Radość? Zaskoczenie? Zdziwienie? Zaczęli skakać i krzyczeć, że to niemożliwe. Wtedy zbiegli się pozostali i zanim się obejrzałam stali z talerzami czekając na swoje porcje. Garnek był ogromny a dokładek nie starczyło dla wszystkich..
Ponieważ lane kluski nie są zarezerwowane tylko dla zupy pomidorowej a są smaczne i proste do zrobienia tutaj znajduje się osobny post jak je zrobić.

Lane kluski

Moje ulubione połączenie to zupa pomidorowa z lanymi kluskami a na drugim miejscu uplasowała się zupa pieczarkowa. Pasują one również do zupy mlecznej, grzybowej, rosołu(wtedy lepiej zrobić je osobno i dodać do zupy żeby nie zmętniała), jarzynowej i wielu innych. Może macie inne pomysły lub ulubione zupy do których lane kluski pasowałyby równie dobrze?
Przepis, który podaję jest elastyczny dlatego, że dużo zależy od wielkości jajek. Ja używam dużych L-XL używając mniejszych trzeba dodać ich więcej lub mniej mąki.

czas przygotowania: 5min
koszt: ok 2zł

Składniki:
  • 3 duże jajka
  • 9 lekko kopiastych łyżek mąki pszennej
  • 3 łyżki wody
  • sól

Przygotowanie:
1. Mieszam jajka, mąkę i odrobinę wody, doprawiam solą. Forma lanych klusek jest zależna od konsystencji ciasta. Jeśli ciasto będzie bardziej płynne (dodatek wody), kluski będą delikatne i małe, gęstsze ciasto (dodatek mąki) to większe bardziej treściwe kluski. Wody nie może być za dużo bo kluski rozpadną się.
2. Ważne jest żeby zupa czy też mleko do którego będziesz wlewać ciasto gotowała się w trakcie wlewania jednak nie bulgotała zbyt mocno. Na próbę wlewam odrobinę ciasta i czekam aż kluska wypłynie. 
3. Próbuję ją i w zależności od potrzeb dosalam lub dodaję mąkę, lub wodę do ciasta. 
4. Kluski wlewam do zupy cienkim strumieniem nie w jedno miejsce ale dookoła, bo zrobi się jedna wielka klucha.

Smacznego!

24 października 2012

Tarta ze śliwkami i cynamonową kruszonką

Tarta ze śliwkami i cynamonową kruszonką
Lubię kiedy w cieście z owocami jest dużo owoców a mało ciasta. I tarta jest własnie takim ciastem. Cienki kruchy spód i warstwa owoców. Tarta ze śliwkami węgierkami i cynamonową "kruszonką" zrobioną z tego samego ciasta co spód, tyle, że z dodatkiem cynamonu. Nie będę się rozpisywać bo nie mam historii na ten temat a co to jest każdy wie i widzi:)

Makaron ryżowy z warzywami, chilli i imbirem oraz tofu curry

makaron ryżowy z warzywami, chilli i imbirem oraz tofu curry
Makaron ryżowy z warzywami, chilli i imbirem oraz tofu curry - nazwa długa a mogłaby być jeszcze dłuższa bo warzywa są z sosem sojowym i olejem sezamowym żeby podkręcić azjatycką nutę. Lubię kiedy opis potrawy jest na tyle dokładny, że po samym przeczytaniu go wiadomo czego się spodziewać i czy trafi w gusta. Mi to danie trafiło w gusta niesamowicie! Wiem kiedy coś mi nie wyjdzie, kiedy nie warto się nawet pochwalić na blogu ale kiedy coś mi smakuje również wiem. I powiem wam to było pyszne! Dlatego polecam jeśli znasz smaki i wiesz że jest szansa, że zasmakuje. A mogłabym to nazwać bliżej nieokreślonym "chińszczyzna"..

23 października 2012

Przecier pomidorowy

Przecier pomidorowy
Do przecieru pomidorowego mam duży sentyment. Robi go mój dziadek i w czasach kiedy zaczęłam mieszkać sama, wtedy jeszcze nie tak daleko bo kilkadziesiąt kilometrów od dziadka, zawsze odwiedzając go brałam zapas przecieru i ogórków kiszonych. I z nich zawsze powstawały zupy pomidorowa i ogórkowa, duży garnek na kilka dni. Robiłam te zupy tak często, że mogłam gotować je niemal z zamkniętymi oczami. Od kilku lat mieszkam tak daleko, że nie jestem w stanie wozić słoików z zapasami po odwiedzinach i przestałam gotować te zupy wychodząc z założenia że bez domowego przecieru nie ma pomidorowej, a na pewno nie TA. Ale tutaj tematem nie jest zupa a przecier pomidorowy. Wreszcie podwinęłam rękawy i sama przecier zrobiłam, żeby móc cieszyć się zupą pomidorową (przepis na dniach). Może i kupowanie pomidorowych specyfików wychodzi taniej albo tak samo w kosztach, i nie trzeba poświęcać im tyle czasu ale nikt nie powie mi, że te ze sklepu są zdrowsze i smaczniejsze.

Pasteryzacja

Aby przedłużyć trwałość przetworów dobrze jest je pasteryzować. Są dwie metody "na sucho" i "na mokro". Ja opiszę tą którą stosuję, czyli "na mokro".

1. Słoiki myję i wstawiam do zimnego piekarnika. Temperaturę ustawiam na 100 stopni. Od momentu osiągnięcia tej temperatury zostawiam słoiki w piekarniku jeszcze na 15-20min.
2. Do słoików przekładam przetwory i lekko zakręcam nakrętki (zakrętki wyparzam wcześniej we wrzątku).
3. Słoiki wstawiam do garnka wyłożonego papierem, zalewam wodą do 3/4 wysokości.
4. Od momentu zagotowania wody gotuję przed 20-30min.
5. Wyciągam słoiki z garnka, dokręcam nakrętki i odwracam do góry dnem. Tak zostawiam do wystygnięcia.
6. Kiedy przetwory ostygną sprawdzam czy wieczka się zassały, jeśli nie, pasteryzację należy powtórzyć (od punktu 3), lub zużyć przetwory.

22 października 2012

Pieczone jabłka z czekoladą

pieczone jabłka z czekoladąOstatnio były pieczone jabłka z żurawiną tym razem pieczone jabłka z czekoladą gorzką i cynamonem. Fajny owocowy, słodki, ciepły deser można podawać z bitą śmietaną, lodami waniliowymi lub z orzechami. Jabłka mam najlepsze bo od mamy z ogródka. Nie pryskane, nie woskowane, nie upiększane, dlatego najlepsze. Nawet nie piszę o porcjach bo to zależy od preferencji dla mnie dwa jabłka to porcja, komuś starczy połówka. Ja podaję proporcje na osiem połówek.

Jak zrobić bitą śmietanę?

Niby prosta sprawa, ale nie raz już mi się w przeszłości zwarzyła. Bita śmietana z owocami może być podawana jako osobny deser, a może być dodatkiem do lodów, kawy, kakao, ciast, ciastek, galaretek, i masy innych deserów. Tak naprawdę jest dobra i solo i z każdą inna słodkością. Wiedząc jak ubić śmietanę grzechem jest kupowanie śmietan w sprayu lub proszku, które mają pełno dodatkowych składników. Ale jeśli nie wiesz jak zrobić bitą śmietanę i popełnisz kilka często popełnianych błędów (o co nie trudno jeśli wcześniej tego nie robiłeś), może się okazać że z deseru wyjdzie masło. Oto kilka wskazówek:

1. Należy używać słodkiej śmietanki 30-36%
2. Śmietana musi byś solidnie schłodzona(kilka godzin w lodówce, możesz też włożyć ją do zamrażarki na 1-2 godziny i co jakiś czas wstrząsnąć)
3. Możesz również schłodzić naczynie w którym będzie ubijana, wtedy nie będzie ryzyka, że śmietana się ogrzeje i zwarzy.
4. Śmietanę ubijaj na początku na szybkich obrotach a kiedy zacznie gęstnieć zwolnij. Stopień ubicia śmietany zależy też od jej napowietrzenia dlatego w trakcie ubijania mieszaj energicznie mikserem, zamiast trzymać go w jednym miejscu.
5. Jeśli chodzi o dodatek cukru można dodać go zarówno na początku ubijania jak i w trakcie. Jednak zbyt długie ubijanie też może zaszkodzić więc lepiej wcześniej niż później.
6. Pamiętaj, że śmietana zwiększy swoją objętość (ok 3-krotnie) i użyj odpowiednio większego naczynia.
7. Jeśli chcesz użyć śmietany do przekładania ciasta i przedłużyć jej trwałość możesz dodać do niej żelatyny. Na 250ml śmietanki przypada jedna płaska łyżeczka żelatyny. Żelatynę namocz w minimalnej ilości gorącej wody i dobrze rozmieszaj. Dodawaj do ubitej już śmietany.


Powodzenia!

20 października 2012

Pizza żytnia ze szpinakiem, lazurem, kukurydzą i sosem czosnkowym

Pizza żytnia ze szpinakiem, lazurem, kukurydzą i sosem czosnkowym
W poszukiwaniu zdrowszej wersji pizzy..
Od razu powiem, że jeśli jesteś wielbicielem smaku tradycyjnego białego spodu ten może Ci nie smakować. Żytnie produkty mają charakterystyczny smak i konsystencję ale warto spróbować, może zasmakuje wtedy od razu robi się zdrowiej. Można też wymieszać mąkę żytnią z pszenną, tak też zrobię następnym razem dla porównania. Dodatki do pizzy wybieraliśmy z Mefem razem, na zmianę wymienialiśmy po jednym. To nasza kompozycja co nie przeszkadza stworzeniu własnej.

Sos czosnkowy

sos czosnkowy
Sos czosnkowy na bazie śmietany i majonezu doprawiony solą, pieprzem i ziołami prowansalskimi polecam szczególnie do pizzy. Może być również do jajek na twardo lub do surówek i sałatek.

19 października 2012

Pęczak z grzybami i szpinakiem

pęczak z grzybami i szpinakiem
Idąc tropem risotto z grzybami i mając pewną jeszcze ilość grzybów w lodówce powstało bardzo podobne danie, a równocześnie zupełnie inne. Kasza pęczak z grzybami i szpinakiem żeby coś się zazieleniło na talerzu doprawiona gałką muszkatołową, trawą cytrynową, tymiankiem i świeżą natką pietruszki. Danie jednogarnkowe i bardzo pożywne:) Na wikipedii piszą, że pęczak otrzymywany z jęczmienia jest gatunkowo najgorszy z dostępnych (jest jeszcze kasza perłowa i łamana), nie wiem dlaczego, ponieważ pozostałe rodzaje powstają przez łamanie i mielenie całych ziaren czyli poddaniu ich dodatkowej obróbce. A powszechną prawdą jest, że im krótszy proces obróbki jedzenia, tym lepiej. Dzięki dużej zawartości węglowodanów złożonych pęczak jest sycący i dostarcza energii przez długi czas po posiłku. Zawiera również dużo wartościowych składników m.in. błonnik, białko roślinne, potas, fosfor, magnez, żelazo.

18 października 2012

Mus czekoladowy

mus czekoladowy
Mus czekoladowy, lekki, puszysty i czekoladowy przede wszystkim. Kolejny deser który przeszedł kilka prób w poszukiwaniu odpowiednio czekoladowego, odpowiednio słodkiego smaku, odpowiednio puszystej i odpowiednio zwartej konsystencji, a po próbach jest gotowy na publikację. Wszystko rozchodzi się o ubicie wszystkich tych składników, które tylko da się ubić, delikatnym ich wymieszaniu i solidnym schłodzeniu. Polecam też mus czekoladowy w wersji pikantnej z sosem z mango!

Risotto z grzybami

risotto z grzybami
Bardzo jesienne danie jeśli można tak powiedzieć. W wielu krajach grzyby nie są tak popularne jak w Polsce, lub są trudno dostępne, dlatego cieszmy się tym co mamy, tym bardziej, że jest to dobro sezonowe:)
Najlepiej jest użyć typowego ryżu do risotto (np arborio), nie polecam zwykłego bo nigdy nie da odpowiedniej konsystencji, można natomiast użyć ryżu do sushi i tak też zrobiłam mając jego zapas. Ryż do sushi jest podobny, ma okrągłe ziarenka i po ugotowaniu również się klei. I jeszcze jedna zaleta risotto z grzybami to, że jest to potrawa jednogarnkowa, czyli mniej naczyń do mycia:)

15 października 2012

Zupa z awokado, pora, kukurydzy i pomidora z limonką i chilli

zupa z awokado i warzyw z chilli i limonkaPyszna i pożywna zupa z awokado. Zanim przejdę do zawartości kilka słów o awokado bo zasługuje na uwagę. Największą jego zaletą jest zawartość tłuszczu (min.15%), a dokładniej nienasyconych kwasów tłuszczowych (głównie jednonienasyconych), sporą ilość witamin z grupy B, A, E(przeciwutleniacz - czyli działa przeciwstarzeniowo), kwasu foliowego, magnezu, wapnia, fosforu, potasu(regulacja ciśnienia). Obniża poziom cholesterolu (kwasy tłuszczowe), przez co przeciwdziała miażdżycy, ma bardzo dobry wpływ na wzrok(zawartość luteiny). Może być używane jako zamiennik tłuszczu na kanapkach, do sałatek, sushi lub zagęszczania zup. Dojrzałe awokado powinno mieć błyszczącą skórkę i być dość miękkie. Twarde awokado jest niedojrzałe i ma mydlany smak, należy wtedy poczekać kilka dni aż dojrzeje.
Awokado powoduje, że zupa jest bardzo kremowa bez dodatku mąki, por nadaje trochę pikantności i również podtrzymuje zielony kolor, kukurydza odrobinę słodyczy, pomidor i sok z limonki kwaskowatości które bardzo zmieniają smak zupy i nadają jej charakteru. To samo zadanie należy też do przypraw chilli, kardamonu, imbiru i gałki muszkatołowej. Słupki migdałów nadają zupie tekstury i chrupkości. Dodatkowo zupa z awokado jest bardzo szybka do zrobienia. Z podanych składników otrzymujemy 3-4 porcje zupy. Polecam!

Roladki schabowe z masłem rozmarynowo-czosnkowym i żółtym serem w sezamie

roladki schabowe z masłem rozmarynowo-czosnkowym w sezamie
Schab trochę mniej tradycyjnie, powiedziałabym „zamiast tradycyjnego, który był ostatnio” ale ostatnio nie było tradycyjnego schabowego, nie wiem czy w ogóle był. Taki trochę schabowy a la de volaille. Roladka nadziana masłem utartym z czosnkiem rozmarynem i solą, z dodatkiem żółtego sera i opanierowana w sezamie. Podana najlepiej z warzywami ale może być też z ryżem czy ziemniakami.

12 października 2012

Zupa z zielonej soczewicy z marchewką i pomidorem doprawiona imbirem i trawą cytrynową

zupa z zielonej soczewicy
Woreczek z zieloną soczewicą leżał w kuchennej szafce od dawna i nie bardzo wiedziałam co z nią zrobić. Gdybym wiedziała, że zupa z soczewicy będzie taka dobra, zrobiłabym ją już dawno i pewnie nie raz.. Użyłam też jeszcze jednego składnika który leżał w szafce długo, są to glony kombu, kupując je przeczytałam, że do ich właściwości należy między innymi pochłanianie substancji wywołujących później gazy, jeśli doda się je do gotowania (poza tym kombu zawierają duże ilości witamin i minerałów, odtruwają organizm, wspomagają odporność, pomagają w walce z nadwagą, regulują ciśnienie i mają wiele innych pozytywnych właściwości. polecam o nich poczytać). Innym sposobem jest namoczenie nasion w wodzie na noc po czym odlanie wody i gotowanie w świeżej wodzie oraz zbieranie piany która wytwarza się podczas gotowania. Jak zwykle powtórzę jak ważne jest odpowiednie doprawianie, przyprawy dodałam pod koniec gotowania zanim to zrobiłam zupa smakowała jak kwaśna woda i nic więcej.

10 października 2012

Pierogi ruskie

pierogi ruskieZ początku miałam plan na zupełnie inne pierogi jednak jakoś zatęskniłam za smakiem pierogów ruskich i to je wybrałam na pierwsze, które zaprezentuję na blogu. Strasznie nie lubię kupnych ruskich pierogów, gdzie sera można szukać z lupą bo tak naprawdę nafaszerowane są ziemniakami i mają za mało pieprzu. Dodatkowo nie jem mięsa a często zastaję niespodziankę w postaci skwarków w farszu. Z podanych proporcji przygotowałam prawie 50 pierogów. Wskazówki na temat ciasta do pierogów znajdują się tutaj.

Podstawowe ciasto na pierogi

ciasto na pierogi
Zrobiłam kiedyś pierogi z jagodami, dość dawno, ciasto było grube i twarde, źle wspominam tamtą próbę bo u Mefa w domu robią bardzo dobre pierogi, wtedy byliśmy zaledwie parą i chcieliśmy zrobić dla jego rodziców smaczny obiad a wyszła klapa. Mam nadzieję, że tylko ja to pamiętam:) Rzecz w tym żeby mąki nie było za dużo, a używane produkty powinny być w temperaturze pokojowej lub nawet lekko ogrzane. Proporcje mąki do płynnych składników powinny wynosić 2:1 (np. 300g mąki:150g wody). Jeśli chodzi o dodatek w postaci jajka powoduje, że ciasto jest twardsze dlatego jeśli mąki jest mniej niż 400g nie używam jajka. Z 300g mąki otrzymamy ok 50 pierogów i na tyle podaję proporcje.

9 października 2012

Pieczone jabłka z żurawiną

pieczone jabłka z żurawinąDżem żurawinowy już zrobiony teraz trzeba zacząć go jakoś używać. Dużo jest sposobów na pieczone jabłka tym razem z tym dżemem właśnie żeby go jakoś wypróbować.

2 października 2012

Tiramisu

tiramisu
Przyszła pora na słynny włoski deser, który każdy powinien spróbować przygotować chociaż raz. U mnie to właśnie ten pierwszy raz i na pewno nie ostatni. Podobnie jak to robię z innymi deserami porównałam kilka przepisów, tu dodałam tam odjęłam i wyszedł tak dobrze, że w moim zeszycie taki już pozostanie. W niektórych przepisach używane są tylko żółtka, w niektórych w ogóle nie ma jajek, tradycyjne tiramisu zawiera i białko i żółtko za to nie ma z nim śmietany kremówki której ja dodałam odrobinę żeby masa miała śmietankowy posmak. Nie użyłam też alkoholu bo nie lubię smaku deserów z procentami. Jeśli masz ochotę na wersję z alkoholem dolej kilka łyżek amaretto lub brandy do kawy, w której będziesz maczać biszkopty.

Jak rozpuścić czekoladę?

Jest kilka sposobów na rozpuszczenie czekolady - mniej i bardziej ryzykowne.

1. Z bardziej ryzykownych jest kuchenka mikrofalowa. Wstawiam czekoladę do mikrofali na mniejszą moc i co kilka (dosłownie) sekund wyciągam i mieszam. Przy zachowaniu dużej ostrożności czekolada się nie przypali jednak trzeba być czujnym.

2. Sposób średniego ryzyka to rozpuszczenie czekolady w garnku bezpośdrenio nad palnikiem. Na niewielkim ogniu ciągle mieszając ogrzewam mieszankę tylko do takiej temperatury żeby czekolada stała się płynna. Ważne jest, żeby ciągle mieszać i nie ogrzać zbyt mocno.

3. Bezpieczny niestety najbardziej żmudny i zużywający kilka naczyń sposób to kąpiel wodna. Naczynie w którym jest czekolada znajduje się w drugim, większym, wypełnionym wodą które stoi na palniku, naczynie z czekoladą powinno nie dotykać dna tego, które jest bezpośrednio ogrzewane. W ten sposób nie ma siły aby czekolada się przypaliła.

Każdy na swoje ryzyko bądź nie ryzyko wybiera którąś metodę.