27 października 2012

Lane kluski

Moje ulubione połączenie to zupa pomidorowa z lanymi kluskami a na drugim miejscu uplasowała się zupa pieczarkowa. Pasują one również do zupy mlecznej, grzybowej, rosołu(wtedy lepiej zrobić je osobno i dodać do zupy żeby nie zmętniała), jarzynowej i wielu innych. Może macie inne pomysły lub ulubione zupy do których lane kluski pasowałyby równie dobrze?
Przepis, który podaję jest elastyczny dlatego, że dużo zależy od wielkości jajek. Ja używam dużych L-XL używając mniejszych trzeba dodać ich więcej lub mniej mąki.

czas przygotowania: 5min
koszt: ok 2zł

Składniki:
  • 3 duże jajka
  • 9 lekko kopiastych łyżek mąki pszennej
  • 3 łyżki wody
  • sól

Przygotowanie:
1. Mieszam jajka, mąkę i odrobinę wody, doprawiam solą. Forma lanych klusek jest zależna od konsystencji ciasta. Jeśli ciasto będzie bardziej płynne (dodatek wody), kluski będą delikatne i małe, gęstsze ciasto (dodatek mąki) to większe bardziej treściwe kluski. Wody nie może być za dużo bo kluski rozpadną się.
2. Ważne jest żeby zupa czy też mleko do którego będziesz wlewać ciasto gotowała się w trakcie wlewania jednak nie bulgotała zbyt mocno. Na próbę wlewam odrobinę ciasta i czekam aż kluska wypłynie. 
3. Próbuję ją i w zależności od potrzeb dosalam lub dodaję mąkę, lub wodę do ciasta. 
4. Kluski wlewam do zupy cienkim strumieniem nie w jedno miejsce ale dookoła, bo zrobi się jedna wielka klucha.

Smacznego!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz