Ponieważ lane kluski nie są zarezerwowane tylko dla zupy pomidorowej a są smaczne i proste do zrobienia tutaj znajduje się osobny post jak je zrobić.
czas przygotowania: 30min
koszt dużego garnka zupy (ok 8 porcji): ok 10zł + kluski ok 2zł
Składniki:
- 1l przecieru pomidorowego (najlepiej własnej produkcji ale ostatecznie kupny)
- 4 świeże pomidory
- mały słoiczek koncentratu pomidorowego
- kilka marchewek
- jedna duża lub kilka mniejszych pietruszek
- 50ml słodkiej śmietany 12-18%
- płaska łyżka mąki pszennej
- 1-1,5 kostki rosołowej
- lubczyk
- świeża natka pietruszki
- 3 ziela angielskie
- 2 liście laurowe
- odrobina bazylii i oregano
- sól, pieprz
- kilka łyżek oleju
Składniki na kluski lane:
- 3 duże jajka
- 9 łyżek mąki pszennej
- 3 łyżki wody
- sól
Przygotowanie:
1. Do gotującej się wody wrzucam pokrojone w plasterki marchewki i pietruszkę, oraz ziela angielskie, liście laurowe, lubczyk, oregano, bazylię, pieprz i kilka łyżek oleju. Gotuję je kilka minut żeby lekko zmiękły.
2. Pomidory obieram ze skórki (tutaj przeczytasz jak obierać surowe pomidory) i kroję w drobną kostkę, dodaję je do garnka kiedy warzywa będą "al dente".
3. Kiedy warzywa są miękkie a pomidory lekko rozgotowane dolewam do zupy przecier pomidorowy i koncentrat oraz wrzucam kostkę rosołową. Doprawiam zupę solą i ewentualnie dodaję przyprawy których wydaje mi się być za mało w smaku.
4. Zanim zagęszczę zupę robię kluski. Mieszam jajka, mąkę i odrobinę wody, doprawiam solą. Forma klusek jest zależna od konsystencji ciasta. Jeśli ciasto będzie bardziej płynne, kluski będą delikatne i małe, gęstsze ciasto to większe bardziej treściwe kluski. Ważne jest żeby zupa gotowała się w trakcie wlewania ciasta jednak nie bulgotała zbyt mocno bo się rozpadną. Na próbę wlewam odrobinę ciasta i czekam aż kluska wypłynie. Próbuję ją i w zależności od potrzeb dosalam lub dodaję mąkę, lub wodę. Kluski wlewam do zupy cienkim strumieniem nie w jedno miejsce ale dookoła żeby nie zrobiła się jedna wielka klucha.
5. Same kluski częściowo rozpadają się i zagęszczają zupę dlatego w zależności od potrzeb zagęszczam ją na samym końcu. Śmietanę mieszam z odrobiną wody i łyżką mąki (ewentualnie mniej lub więcej, jeśli Twoja zupa ma odpowiednią dla Ciebie gęstość dodaj tylko śmietanę) i wlewam do zupy mieszając i gotując jeszcze chwilę. Gotowe!
6. Zupę podaję ze świeżą natką pietruszki i śmietaną .
Smacznego!
Uwielbiam pomidorówkę, a najbardziej taką w której staje łyżka. Zawsze wszystko miksuję i mam cudowny słodziutki krem, dzisiaj dodam do swojej zupy lane kluski. :)
OdpowiedzUsuńzamawiam na 16.11 :P goś
OdpowiedzUsuńhahahah :) Głupio użyłam gdzieś czasu przeszłego.. Gosia dalej prosi o pomidorową!
Usuń